Nieuws
EU-regels doden en slachten dieren stellen teleur
De Europese ministers van Landbouw hebben gisteren een nieuwe EU-verordening vastgesteld, die het welzijn van dieren bij het slachten moet verbeteren. Helaas wordt deze doelstelling niet gehaald en blijven vele dieren gedood worden onder onaanvaardbare omstandigheden. De Dierenbescherming spreekt van een gemiste kans.
Ritueel slachten
De landbouwministers hebben de ergste welzijnsproblemen tijdens het slachten ongemoeid gelaten. Zo komen er geen Europese regels voor het onbedwelmd slachten van dieren, maar wordt het aan de lidstaten zelf overgelaten eventueel strengere regels in te voeren. 'Wetenschappers zijn duidelijk over het lijden als direct gevolg van het niet of niet correct verdoven van dieren. We kunnen zelfs op steun rekenen van sommige religieuze gemeenschappen die ook een einde willen aan het slachten zonder voorafgaande verdoving. De Dierenbescherming zal nu opnieuw bij de Nederlandse overheid aandringen op een nationaal verbod van deze praktijken', zegt de directeur van de Dierenbescherming, Frank Dales.
Kippen
Terwijl de wetenschappers van de Europese Commissie de huidige slachtmethode voor kippen terecht afkeurden, bepaalt de nieuwe Verordening dat de Europese Commissie nog maar eens een rapport hierover moet maken. Deadline in het jaar 2017! Hierover zegt Frank Dales: 'Minister Verburg heeft terecht aangedrongen op een veel kortere termijn. De Dierenbescherming houdt haar eraan dat in Nederland deze methode veel eerder verboden wordt en door betere methodes wordt vervangen.'
Vissen
Ook de constatering van Europese wetenschappers, dat de huidige methoden om vissen te doden veel onnodig pijn bij deze dieren veroorzaken, hebben de Europese landbouwministers naast zich neergelegd. De Europese Commissie hoeft hier pas in 2018 over te rapporteren, eventueel gevolgd door voorstellen voor wettelijke regels ter bescherming van het welzijn van vissen bij het doden.
Vakbekwaamheid slachthuismedewerkers
De nieuwe EU-wetgeving brengt gelukkig ook een paar verbeteringen, zoals de verplichting voor slachterijen om een leidinggevende welzijnsmedewerker aan te stellen, en van slachthuispersoneel scholing en een certificaat van vakbekwaamheid te eisen alvorens zij met dieren in het slachthuis mogen omgaan.
CO2-bedwelming
Het met CO2 bedwelmen van varkens, dat tot veel angst en stress leidt, is in Nederland terecht een heet hangijzer. In de discussie over nieuwe Europese regels is dit echter niet of nauwelijks aan de orde geweest. Wel is de Dierenbescherming blij dat nader onderzoek komt naar verbetering van deze methode of alternatieven hiervoor.
De Dierenbescherming maakt het verschil! Anno 2009 zijn wij de organisatie met de meeste invloed op de voedselketen.
« Naar alle berichten uit 2009
De Dierenbescherming krijgt geen overheidssubsidie. Zonder de steun van onze leden kunnen wij ons werk niet doen. Word dus vandaag nog lid.




