Doorbraak: doden miljoenen kuikens kan stoppen!

Volgens de Dierenbescherming gaat het hier om een enorm belangrijke doorbraak. De weg naar een Europees verbod op het vernietigen van alleen al in Nederland jaarlijks zo’n 45 miljoen haantjes ligt nu open. De kuikens worden gedood omdat ze commercieel niet interessant zijn; ze leggen geen eieren en groeien te langzaam voor de vleesproductie.
330 miljoen eendagshaantjes
In Europa gaat het om zo'n 330 miljoen eendagshaantjes en wereldwijd zelfs om 3,2 miljard. Naast het besparen van veel dierenleed is de methode volgens In Ovo ook milieubesparend. Er hoeven minder eieren te worden uitgebroed en dat zorgt voor minder CO2-uitstoot en een lager energieverbruik. Het levert de broederijen eveneens een financieel voordeel op.
Het was al eerder mogelijk om aan de hand van de concentratie oestrogeen het geslacht van eieren te bepalen, maar deze detectiemethode duurde zo’n vier uur en was erg kostbaar. Hierdoor was dit niet geschikt voor de praktijk. In Ovo brengt daar nu verandering in. Volgens oprichters Wouter Bruins en Wil Stutterheim is In Ovo er als eerste bedrijf in geslaagd om in een paar seconden het geslacht van het ei te bepalen. "We hebben nieuwe stoffen gevonden, die het geslacht op de negende dag van het broedproces prijsgeven. Deze stoffen zijn snel en relatief eenvoudig op te sporen," aldus Bruins.
Sorteren op geslacht
De techniek is al op kleine schaal getest in een Nederlandse legbroederij, het bedrijf heeft meerdere keren hanen en hennen gescheiden laten uitkomen. De methode is in de praktijk ook snel genoeg om grote aantallen eieren geautomatiseerd te sorteren op geslacht. Het eerste prototype apparaat wordt nu ontwikkeld. Na de testen in de praktijk streeft In Ovo ernaar begin 2018 het apparaat op de markt te brengen.