Egel in nood?

Heb je een egel in nood gevonden in Zuid-Holland Zuid of de Drechtsteden? Bel dan altijd de dierenambulance!

Heb je een egel gevonden of weet je niet goed wat je moet doen? Bel dan altijd de dierenambulance. Totdat de egel weggebracht of opgehaald wordt, is het belangrijk dat de egel binnen op een rustige plek geplaatst wordt, lees hieronder wat je verder kunt doen om te helpen.

Wanneer moet je een egel helpen?

  • Als de egel gewond is of ergens in verstrikt zit;
  • Als de egel snottert;
  • Als de egel constant hoest;
  • Als de egel stinkt;
  • Als de egel veel teken of vlooien heeft;
  • Als de egel veel vliegen(eitjes) en maden heeft;
  • Als de egel nog heel klein is;
  • Als de egel koud aanvoelt;
  • Als de egel zich wankelend voortbeweegt of rondjes loopt;
  • Als de egel zich niet oprolt of juist heel stijf opgerold blijft;
  • Als de egel dreigt te verdrinken in een vijver of zwembad;
  • Als de egel gepikt wordt door vogels (kauw, kraai, ekster);
  • Als de egel gepakt is door een hond of een kat, ook al lijkt de egel niet gewond.

Hoe kun je een egel helpen?

  • Als de egel verstrikt is een net, probeer het net ruim te knippen, laat de rest zitten en laat dit door een specialist verwijderen (dierenarts of opvang). Ook een klem niet zomaar losmaken of van een lijmplank proberen los te halen. Neem de egel met klem/plank mee of laat hem ophalen;
  • Pak de egel voorzichtig op met een handdoek of tuinhandschoenen;
  • Plaats de egel in een doos of mandje;
  • Leg een handdoek of krant op de bodem van de doos;
  • Houd de egel warm met bijvoorbeeld een kruikje (mocht je dit niet hebben, mag ook een plastic flesje zijn gevuld met warm water, eventueel in een washandje of handdoek wikkelen);
  • Pas op met warmte geven bij aanwezigheid van vliegeneitjes en/of maden. Probeer dit ook niet met water weg te spoelen. Warmte en water laten de eitjes versneld uitkomen;
  • Voer de egel eventueel wat kattenbrokjes of blikvoer;
  • Je kunt er een bakje drinkwater bij zetten, zodat dat het diertje uit zichzelf kan drinken als het daar behoefte aan heeft;
  • Breng de egel naar de opvang of laat dit doen door de dierenambulance.

Wintertijd

Als de nachten erg koud aan het worden zijn en er nog moeder egels die net zijn bevallen van babies dan zullen deze voor zichzelf kiezen. Ze verlaten dan hun jongen om zelf voldoende te kunnen aanvetten voor de winterslaap. De jongen moeten dan voor zichzelf leren zorgen om te overleven. Deze jongen zie je vaak overdag lopen, soms met broers en/of zussen. Wij noemen dit herfstjongen. Je kunt deze jonge egels (en ook volwassen egels) helpen door elke avond een bakje kattenbrokken (droog en/of nat) en een laag schaaltje water neer te zetten. Zo kunnen egels voldoende vetreserves aanleggen voor de winterslaap.

Het beste is om materiaal te laten liggen in de tuin die de egels kunnen gebruiken om een nest mee te maken maar als dit niet mogelijk is dan kun je een egelhuisje neerzetten en deze vullen met droge bladeren en/of krantensnippers. Er zijn vele meningen over het perfecte egelhuis, maar het is vooral belangrijk dat het groot genoeg is, van degelijk materiaal is gemaakt, dat er voldoende ventilatie mogelijk is en dat het op een geschikte plek staat.

Als je baby egels vindt die passen in de palm van je hand, die zijn echt te klein om de winter te kunnen overleven, dan kun je bellen naar het meldnummer van de dierenambulance: 088-3437112. Deze komen dan de egel ophalen. Ook voor vragen of advies kun je dit nummer bellen. Je kunt ook de locale dierenambulance bellen. En je kunt het egeltje ook altijd zelf brengen (tussen 09:00 en 17:00).

De egels die opgehaald worden door dierenambulances uit de regios Rijnmond en Drechtsteden komen naar ons toe, de andere regios gaan naar andere opvangcentra. Als particulier bent u welkom om de egel vanuit een nabijgelegen andere regio te brengen. Bent u op zoek naar een opvang in uw nabije omgeving? U kunt hiervoor terecht op Wildopvang.nl.

Doe voorzichtig! Pak de egel voorzichtig op met een handdoek of tuinhandschoenen.
Doe voorzichtig! Pak de egel voorzichtig op met een handdoek of tuinhandschoenen.

Besmetting en ziektes

Wellicht denk je dat je zelf voor het diertje kan zorgen. Helaas is dit niet het geval. Egels kunnen besmet zijn met worminfecties, schimmels, ongedierte of andere niet-zichtbare aandoeningen. Ze hebben specifieke medische zorg nodig, die alleen voorhanden is in een gespecialiseerde Egelopvang. Daarnaast is een egel een beschermde diersoort en is het bij wet verboden om egels zelf op te nemen. Wil je de egel helpen? Breng deze dan naar een Egel- of Wildopvang of bel de dierenambulance.

Wanneer kun je beter niets doen?

  • Als je een nest vindt. Een nest mag niet verstoord worden. De egel is een beschermde diersoort binnen de Flora- en faunawetgeving. Dit houdt in dat egels niet verstoord, gevangen of gedood mogen worden en dat het verboden is om hun nesten, holen of andere voortplantings- of verblijfplaatsen te beschadigen of te verstoren.
  • Als je op een zomeravond twee egels veel herrie hoort maken. Dit hoort bij hun liefdesspel.
  • Zogende vrouwtjes laten soms overdag hun jongen even alleen om zelf eten te gaan zoeken, zie je een gezonde egel overdag in de tuin wandelen, laat deze dan met rust. Bij twijfel neem contact op met een egel- of wildopvang.
  • Als je een slapende egel in de winter vindt. Dek het dier weer toe en laat het verder slapen. Mocht je de egel toch hebben opgepakt leg het dan weer in dezelfde houding terug als dat je de egel vond. Let op! een egel in winterslaap is strak opgerold en er zal weinig van het lichaam zichtbaar zijn. Als een egel op zijn zij ligt dan is dit geen goed teken en zal zeker niet in winterslaap zijn. Een egel slaapt nooit zomaar op de grond, hij graaft een kuiltje en maakt hier een mooi nestje in van bladeren, takjes en mossen.