Eieren met Pasen: symbool voor nieuw leven, maar niet voor de haantjes
Direct na uitkomst gedood
Voor veel mensen gaan eieren en Pasen hand in hand. Pasen staat symbool voor nieuw leven, maar ironisch genoeg is dat niet voor alle kippen weggelegd. De meeste haantjes worden direct na uitkomst uit het ei vergast.

Door: Lisanne StadigProgrammamanager veehouderij
Traditiegetrouw worden in het paasweekend veel eieren gegeten: naar schatting zo’n 35 miljoen. De geschiedenis van deze traditie is terug te leiden tot het christendom: in de 40-daagse vastentijd mochten geen eieren worden gegeten, terwijl de kippen in die periode (door de langer wordende dagen) juist weer eieren gingen leggen. Met Pasen was er dus een eieroverschot. De oude eieren werden gekookt en versierd, en de nieuwe eieren werden opgegeten.
Pasen staat ook symbool voor nieuw leven. Helaas is dat alleen niet voor alle kippen weggelegd. De meeste broertjes van de leghennen, de kippen die onze eieren leggen, worden direct na uitkomst uit het ei gedood. Ze zijn economisch niet interessant omdat ze geen eieren kunnen leggen en te weinig vlees opleveren. Jaarlijks worden daarom zo’n 36 miljoen eendagshaantjes zonder pardon vergast.
Eendagshaantjes gedood terwijl er alternatieven zijn
En dat terwijl er alternatieven zijn. We werken al jaren, samen met de pluimveesector en de overheid, aan het invoeren van deze alternatieven. De oplossing die het snelst ingevoerd kan worden is de geslachtsbepaling in het ei, waardoor vroeg in het broedproces (voordat pijnprikkels bewust worden waargenomen) kan worden bepaald of een ei een mannelijk of vrouwelijk kuiken bevat. De eieren met mannelijke kuikens worden vervolgens niet verder uitgebroed. Andere oplossingen zijn het laten opgroeien van de haantjes en het houden van kippen van dubbeldoelrassen waarvan de haantjes economisch interessanter zijn omdat ze meer vlees opbrengen.
De oplossingen staan dus klaar. Het probleem is alleen dat de supermarkten en andere verkopers van eieren (zoals cateraars) nog niet in de rij staan om deze eieren in de schappen te leggen. De reden? Het kost wat meer, en de voedselprijzen zijn al hoog. Maar, een berekening van Wageningen Universiteit laat zien dat de meerkosten beperkt zijn, iets meer dan één cent per ei.
Ruime meerderheid bereid meer te betalen voor ei
In een recente opiniepeiling die wij hebben laten uitvoeren, blijkt dat 85,5% van de Nederlanders vindt dat het doden van eendagshaantjes gestopt moet worden. Ruim 92% staat positief of neutraal tegenover de geslachtsbepaling in het ei. En 65% is bereid om tien cent of meer te betalen voor een doosje van zes eieren – ruim voldoende om de extra kosten te kunnen dekken. Hopelijk hoeven we deze blog voor Pasen 2027 dus niet te recyclen, en liggen er tegen die tijd alleen nog maar eieren in het schap waarvoor geen haantjes zijn gedood.
Niet voor ieder ei dat je eet wordt trouwens een haantje gedood: iedere leghen legt in haar leven namelijk zo’n 330 eieren. Maar toch, een kleine rekensom leert dat voor de 35 miljoen eieren die komend weekend genuttigd worden, zo’n 130.000 eendagshaantjes het leven hebben gelaten. Dus misschien toch beter om het bij chocolade-eitjes te houden dit jaar? Of, als je toch gaat voor een kippenei, kijk eens naar deze eieren:
- Kipster: 3 sterren Beter Leven keurmerk en de haantjes worden grootgebracht (te koop bij Lidl).
- Rondeel: 3 sterren Beter Leven keurmerk en maakt gebruik van geslachtsbepaling in het ei (te koop bij AH).
- KeiLekker: 3 sterren Beter Leven keurmerk en maakt gebruik van geslachtsbepaling in het ei (te koop bij Jumbo).
- Alleb’ei: biologische kippen van dubbeldoelrassen, waarvan ook de haantjes mogen opgroeien (te koop bij Odin).
- Geluksvogel: biologische kippen, waarvan ook de haantjes mogen opgroeien (te koop bij Ekoplaza).
Iedereen een vrolijk en diervriendelijk Pasen!
