Stop het gesleep met piepjonge dieren!

Dierenbescherming start petitie

De Dierenbescherming roept de politiek op een einde te maken aan het gesleep met piepjonge dieren. De leeftijdsgrens moet flink omhoog en transporttijden moeten nu echt omlaag. Liever nog zien we dat dieren opgroeien op de plek waar ze zijn geboren. Om onze oproep kracht bij te zetten, zijn we een petitie gestart.

Accepteer marketing cookies om deze video te zien

Klik hier om cookie voorkeuren aan te passen

Update mei 2025

Op 20 mei 2025 hebben we in de Tweede Kamer ruim 68.000 handtekeningen overhandigd. De Dierenbescherming, Eyes on Animals en alle ondertekenaars, willen dat de politiek een einde maakt aan het transport van piepjonge dieren kriskras door Europa. Dieren die op veel te jonge leeftijd, vaak te lang en onder erbarmelijke omstandigheden vervoerd worden.

Bekijk de overhandiging van de petitie

Stel je eens voor. Een kalfje van net twee weken oud dat op transport wordt gezet met onbekende soortgenootjes die allemaal gestrest en angstig zijn. Na een lange reis komen ze vaak uitgeput, ontredderd en uitgehongerd aan. Dat is het trieste lot van honderdduizenden dieren. En niet alleen van kalfjes, ook biggen vanaf tien weken worden uren – en soms dagenlang – kriskras door Europa gesleept.

Hoe langer de transporten, hoe groter de dierenwelzijnsproblemen

Transport is een ingrijpende ervaring voor jonge dieren die nog nauwelijks contact met de buitenwereld hebben gehad. Tijdens de reis worden ze blootgesteld aan lawaai, schokken, onbekende geuren en temperatuurwisselingen. Dit veroorzaakt enorme stress, wat hun welzijn ernstig schaadt. Ook hebben jonge kalveren regelmatig moedermelk of kunstmelk nodig. Daarin wordt amper of niet voorzien. Drinknippels die zijn aangebracht in de vrachtwagen als watervoorziening helpen niet, want de dieren zijn te jong om te begrijpen hoe die werken of ze kunnen er niet bijkomen.

Dierenwelzijnsorganisatie Eyes on Animals volgt zowel transporten van kalveren als jonge biggen en laat zien dat hoe langer het transport duurt, hoe groter de risico’s worden. Ook de Europese autoriteit EFSA zegt dit in haar laatste publicaties over de wetenschappelijke stand van zaken rondom veetransport. Problemen als honger, dorst, uitputting, verwondingen en zelfs sterfte liggen dan op de loer.

Jonge dieren vatbaarder voor ziektes en infecties

De dieren zijn ook nog eens extra kwetsbaar als ze nog geen volledig ontwikkeld immuunsysteem hebben waardoor ze vatbaarder zijn voor ziektes en infecties. Veel kalfjes bijvoorbeeld lopen tijdens transport longontsteking en maagdarminfecties op. Dat is één van de redenen voor een zeer hoog gebruik van antibiotica in de kalversector. En een hoog antibioticagebruik vormt door resistentievorming niet alleen een risico voor de diergezondheid maar ook voor de volksgezondheid.

Beeldmateriaal: Eyes on Animals

Pijlen op nieuwe Europese wetgeving

Al jaren voert de Dierenbescherming een strijd tegen lange afstandstransporten en het gesleep met veel te jonge dieren. Helaas is er op het gebied van wetgeving nauwelijks iets veranderd. Op dit moment richten we onze pijlen op de herziening van de Europese Verordening over diertransporten. Het voorstel dat nu op tafel ligt, zorgt op enkele punten voor verbetering, maar is zeker niet ambitieus genoeg.

De Dierenbescherming en onze Europese koepelorganisatie, Eurogroup for Animals, lobbyen voor strengere normen, zoals kortere maximale transporttijden, hogere minimumleeftijden en betere transportomstandigheden. Niet alleen voor jonge dieren, maar voor alle dieren die op transport gaan.

Beeldmateriaal: Eyes on animals

Nederlandse politiek kan ook strengere eisen stellen

Maar ook Nederland kan strengere eisen stellen aan diertransporten op eigen grondgebied. Duitsland heeft twee jaar geleden bijvoorbeeld besloten dat kalveren pas vanaf 28 dagen leeftijd vervoerd mogen worden. Nederland zou dit soort regels zelfstandig kunnen invoeren, of in overleg met omringende landen waarmee de meeste handel in levende dieren plaatsvindt, en landen waar dierenwelzijn ook onderwerp is van maatschappelijk debat. Dat biedt dus kansen om dit soort normen gezamenlijk op te stellen.

Laat dieren opgroeien op de plek waar ze worden geboren

De Dierenbescherming wil dat dieren opgroeien in de omgeving waar ze worden geboren. Dit vraagt om een systeemverandering die tijd kost en stapsgewijs zal gaan. Tot het zover is, willen we dat er wettelijk een aantal tussenstappen geregeld worden. Zoals het net zo lang op de boerderij blijven tot ze een geschikte transportleeftijd hebben bereikt. De politiek moet ervoor zorgen dat dit ook daadwerkelijk gebeurt door deze minimale transportleeftijden wettelijk vast te laten leggen.

Daarnaast pleiten we ervoor dat sectoren hun verantwoordelijkheid nemen. Het is belangrijk dat er pilots gestart worden waarbij jonge dieren langer op het bedrijf van geboorte kunnen blijven. Lange transporten van jonge dieren om ze bij aankomst direct te slachten, zoals gebeurt bij een gedeelte van de biggen, zou opgelost moeten worden door de dieren in Nederland te laten slachten.

Wat kan jij doen?

Naast het tekenen van de petitie kun je op meer manieren iets betekenen voor kalfjes. Zo kun je er bewust voor kiezen om minder zuivel te consumeren. We zijn in Nederland dol op melk, yoghurt, kaas en kwark. Deze producten komen van koeien die jaarlijks een kalfje moeten krijgen om de melkproductie op gang te houden, wat leidt tot een 'overschot' aan kalfjes. Die gaan vervolgens op transport naar kalverhouders waar ze vanaf 6 maanden geslacht worden. Daarom is het belangrijk niet alleen minder vlees te eten, maar ook bewuster om te gaan met de inname van zuivel.

Voor een einde aan lange transporten

De Dierenbescherming roept de politiek op een einde te maken aan het gesleep met piepjonge dieren. De leeftijdsgrens moet flink omhoog en transporttijden moeten nu echt omlaag. Liever nog zien we dat dieren opgroeien op de plek waar ze zijn geboren.

Doneer Dossier: veetransporten